Denna annons är inte tillgänglig!
Ett vanlig jobb. Fast mer wiiie!
Sedan 1923 har vi fått människor att mötas, skratta och trivas tillsammans. Snart är det din tur att vara med. Hos oss jobbar du inte bara i en nöjespark – du jobbar i en hel värld av upplevelser: Karuseller, musik, god mat, hotell, show, trädgårdar, camping – och snart ett helt nytt äventyrsbad. Vi har öppet året om, i olika säsonger och olika tempo – men glädjen finns alltid där. Och det är just du som är med och skapar den. Här är jobbet både stort och smått, vardagligt och wiiie, fullt av fart men med plats för eftertanke. Ett vanligt jobb. Fast mer wiiie!
Vi ger dig detta (och lite till!)
Den kupolformade byggnad som idag rymmer Lisebergsteatern var ursprungligen ett planetarium. 1944 invigdes planetariet med det spektakulära föredraget ”Göteborgs stjärnhimmel under 26 000 år”. Sedan 1948 har publiken i stället fått skåda livs levande stjärnor på scenen då den då nybyggda teatern bjöd på dåtidens storheter. Farser, revyer och buskis har fått göteborgarna att skratta i decennier. Ända sedan starten har Lisebergsteaterns uppsättningar präglats av glädje.
Lisebergsteatern jobbar för att vara en attraktiv scen med underhållning för Lisebergs alla målgrupper. Här rullar teater parallellt med konserter och konferenser ena dagen, och stand-up och barnteater nästa. Möjligheterna är många och utbudet är stort.
Lisebergsteatern utgör tillsammans med Showkrogen Rondo ett område inom Lisebergs
verksamhetsområde Restaurang. Utöver storslagna upplevelser i form av shower, events och
scenföreställningar av alla de slag, förstärker vi självklart gästupplevelsen i form av högklassig service.
Vi söker nu flera glada, sociala och engagerade kollegor som älskar att jobba med just detta - service. Uppdraget är att skapa den bästa upplevelsen - från den stund våra gäster kliver in genom dörrarna tills att de lämnar. Arbetsuppgifterna innefattar att sälja enklare förtäring i vår foajé, ta emot och lämna ut kläder i vår garderob, se till att foajén och övriga lokaler är rena och snygga, riva biljetter samt att hälsa gästerna välkomna i dörren. Med andra är din roll viktig för våra gästers helhetsupplevelse och du gör skillnad för såväl gäster som kollegor.
Vi söker främst personal till kvällar, helger men även veckodagar kan förekomma. Vi ser gärna att du har tidigare erfarenhet av show och foajé-hantering eller liknande, men det är inget krav.
Tjänsterna är särskilda visstidsanställningar inom HRF med som sträcker sig mellan slutet av augusti till slutet av december/början av januari. Arbetstiden följer verksamhetens öppettider med varierande förläggning.
Har du frågor är du varmt välkommen att kontakta Områdeschef Naem Chitaar på: naem.chitaar@liseberg.se eller 031 766 76 99.
Vi kommer att rekryterar löpande så vi ser gärna din ansökan så snart som möjligt, dock senast den 15 juli.
Varmt välkommen med din ansökan!
Anställningsform | Särskild visstidsanställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Deltid |
Tillträde | Enligt överenskommelse |
Löneform | Enligt avtal |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | Varierande |
Ort | Göteborg |
Län | Västra Götalands län |
Land | Sverige |
Referensnummer | 2024/107 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2024-06-17 |
Sista ansökningsdag | 2024-07-15 |